Szukaj
Close this search box.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Rozwód zawsze powinien być traktowany jako porażka. Owszem, zdarzają się sytuacje, w których to w małżeństwie wyjątkowo się nie układa i rozstanie jest koniecznością, jednak zawsze jest to okupione cierpieniem. To zmarnowane nerwy, ale i też nieprzespane noce. Jako, że nie można żyć dłużej w stanie wiecznego zdenerwowania dzielenia życia z kimś, kto na nas nie zasługuje, to trzeba złożyć pozew rozwodowy. Gdzie złożyć pozew o rozwód? Aby się dowiedzieć więcej o całej procedurze rozwodowej, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Po pierwsze, kwestia formalne

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że nie każdy rozwój kończy się w bardzo krótkim czasie. Często są to miesiące, a nawet i lata rozpraw. Każda sytuacja jest inna, często gdy w tle wchodzą sprawy finansowe to ten okres może znacznie się przeciągnąć. Aby jednak nadać sprawom odpowiedni tok, należy przede wszystkim złożyć poprawnie wszystkie wnioski. Jest to warunek sine qua non, żeby można było przejść dalej. Pozew o rozwód dodatkowo musi być opłacony – nie jest to procedura darmowa. Koszt takiego pozwu to 600 zł, a opłacić tę kwotę można poprzez przelew bankowy bądź znakami opłaty sądowej.

Często pojawiają się pytania, gdzie złożyć pozew o rozwód. Musi być on skierowany do odpowiedniego sądu. W tym przypadku będzie to sąd okręgowy, a miejscem, w którym powinno się dochować wszelkich formalności będzie ostatnie miejsce zamieszkania małżonków. Tak więc, jeżeli małżonkowie mieszkali w Gliwicach, to pozew rozwodowy należy skierować właśnie do sądu rejonowego w tym mieście.

Jakie dokumenty są wymagane do złożenia pozwu?

Jako, że jest to pozew rozwodowy, to oczywistym jest fakt, że musi zostać przedstawiony oryginał aktu zawarcia małżeństwa. Trudno sobie wyobrazić sprawę rozwodową, gdy takiego dokumentu nie ma. Istotnym czynnikiem, który determinuje bieg sprawy to posiadanie dzieci. Rozwód powinien być przeprowadzony dla dobra małżonków, by mogli się od siebie uwolnić, ale i istotniejsze jest dobro dzieci. Jeżeli pojawiają się żądania alimentacyjne, to koniecznością jest dołączenie wszelkich faktów, rachunków, które mają na celu udowodnić koszty utrzymania. 

Wspomnieliśmy, że rozwody nie należą do najłatwiejszych rzeczy. W przypadku zdrady jednego z małżonków, należy dołączyć do akt dowody, które miałyby obciążyć winą: zdjęcia, nagrania czy też zeznania świadków. Takowy pozew może zostać wysłany pocztą, ale i również można złożyć w biurze podawczym w danym sądzie. Kolejnym krokiem (w razie poprawności złożenia dokumentów) będzie już rozprawa sądowa i to może być najtrudniejszy etap. Polecamy z reguły wynajęcie adwokata, gdyż przyspieszy on mocno bieg sprawy, a i będzie również wsparciem psychicznym w tym niełatwym czasie.