Szukaj
Close this search box.

Formalności rozwodowe – dokumenty

Rozwód to jeden z trudniejszych okresów w naszym życiu, do którego warto należycie się przygotować. By cały proces mógł przejść sprawnie i bez zbędnej zwłoki, potrzebne będzie spełnienie wszelkich wymogów formalnych, które narzuca nam ustawodawca. Kiedy zostanie podjęta decyzja o rozwodzie, należy zacząć przygotowywać się do całego procesu prawnego. Dokumenty rozwodowe – co będzie mi potrzebne by szybko załatwić wszelkie formalności? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Zaczynamy! 

Rozwód 

Sprawa rozwodowa to formalna metoda na zakończenie związku małżeńskiego. Wyróżniamy dwie możliwości rozstania z małżonkiem – z pomocą rozwodu bez orzekania o winie, oraz z orzekaniem o winie. Przed rozpoczęciem całego procesu, jeden z małżonków zobowiązany jest do złożenia tzw. „papierów rozwodowych”. Jakie konkretnie dokumenty wymagane są do rozpoczęcia sprawy rozwodowej? 

Dokumenty rozwodowe – co mi będzie potrzebne? 

Pozew rozwodowy

Pozew rozwodowy zwany też wnioskiem o rozwód, to z całą pewnością najważniejszy dokument. To na podstawie pozwu i zawartych w nim informacji sąd wydaje wyrok. Przy konstruowaniu pozwu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Pozew powinien zawierać podstawowe dane małżonków, potwierdzenie wcześniejszych prób mediacji oraz oświadczenia małżonków dotyczące roszczeń w związku z zakończeniem małżeństwa (opieka nad dziećmi, wspólne mieszkanie, alimenty itd). 

Wnioski dowodowe 

Do pozwu rozwodowego obligatoryjnym elementem jest dołączenie wniosków dowodowych przez powódkę bądź powoda. Z wniosków dowodowych powinno jednoznacznie wynikać, że między małżonkami doszło do całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego i przedstawić dowody. Strona powinna dokładnie opisać okoliczności, które skłoniły ją do podjęcia takiej decyzji.

Rozwód z orzekaniem o winie bądź bez orzekania o winie. 

Jeśli sąd ma wydać wyrok z orzekaniem o winie, do pozwu rozwodowego koniecznie muszą być dodane kompleksowo opisane i podparte dowodami okoliczności, które wskazują na winę jednego z małżonków. Przemoc w rodzinie, uzależnienia, zdrada – to sytuację, które bezsprzecznie wskazują na winę rozkładu pożycia małżeńskiego jednego z małżonków. Potrzebne będą:

– bilingi telefoniczne,

– kopie wiadomości tekstowych,

– rachunki, faktury,

– zdjęcia,

– obdukcję lekarskie,

– wyniki badań,

– dokumenty potwierdzające założenie tzw. „niebieskiej karty”,

– wskazanie świadków. 

Dodatkowe dokumenty

Do pozwu rozwodowego dołączyć należy:

– potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej,

– skrócony odpis aktu małżeństwa,

– zaświadczenie o dochodach bądź PIT,

– skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci.

Skompletuj niezbędne dokumenty i przebrnij przez sprawę rozwodową szybko i bezboleśnie.