Szukaj
Close this search box.

Co potrzebujemy, by się rozwieść?

Rozwód jest bardzo ciężkim i emocjonalnym wydarzeniem dla obu stron małżeństwa. Warto też wiedzieć, że rozwód może być dany z jednej winy małżonka lub za obopólną zgodą. Do rozwodu należy się dobrze przygotować. Warto więc wiedzieć, jakie dokumenty będą nam potrzebne. Zatem jak się rozwieść? Co nam będzie potrzebne?

Jakie dokumenty będą nam potrzebne do rozwodu?

Zazwyczaj decyzja o rozwodzie jest dość dobrze przemyślana. Dlatego też mamy czas na to, by zebrać wszystkie potrzebne dokumenty. Jak się rozwieść, tak by wszystko odbyło się sprawnie i w miarę szybko? Do pozwu rozwodowego musimy mieć oryginał aktu ślubu. W przypadku, gdy w małżeństwie są także małoletnie dzieci, trzeba dostarczyć akta urodzenia dzieci. Należy też mieć wykaz dowodu uiszczenia opłaty od pozwu o rozwód. Gdy mamy dzieci należy mieć również przygotowane rachunki, które są wykazaniem, że utrzymujemy dzieci sami. Ma to duże znaczenie, gdy chcemy uzyskać alimenty.

Jakie są koszty związane z rozwodem?

Przede wszystkim trzeba się liczyć z wpłaceniem 600 złotych za opłatę stałą. Gdy korzystamy z pomocy radcy prawnego, to musimy też opłacić około 17 złotych za opłatę skarbową od pełnomocnictwa. Wszystkie inne koszty są zależne od tego, co chcemy uzyskać w rozwodzie. Gdy chcemy podział majątku, to musimy się liczyć z kosztami między 300, a 1000 złotych, jest też to ważne wtedy, gdy małżonkowie są zgodni co do podziału. Należy też pamiętać, by opłacić akt urodzenia dziecka, który wynosi 22 złote. Przy rozwodzie ważna jest też stawka opłacenia adwokata. Minimalna stawka za opłatę adwokata wynosi około 720 złotych. Należy też wiedzieć, że koszty procesu zazwyczaj ponosi strona przegrana. Przed podjęciem decyzji o rozwodzie, trzeba sprawdzić aktualne stawki, które mogą ulegać zmianie w ciągu roku.

Jak długo trwa rozwód? 

Gdy mamy dobrze przygotowane dokumenty, to rozwód trwa mniej więcej około 3 miesiące. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy mamy niezbite dowody na to, że jest już całkowity rozkład małżeństwa. Czas trwania rozwodu może się wydłużyć, kiedy mamy wspólne dzieci. Rozwód może się wydłużyć, gdy jeden z małżonków jest agresywnie nastawiony i nie zgadza się na wytyczne, które są podane w pozwie.

Warto dodać, że rozwód bez orzekania o winie jest  o wiele łatwiejszy i szybszy. Wtedy biegli sędziowie mogą w prostszy sposób wydać decydujący werdykt. Gdy jednak chcemy uzyskać rozwód o winie drugiego małżonka, to wtedy rozwód może być długi i męczący, a na świadków mogą być powoływani nasi najbliżsi, którzy muszą określić swoje stanowisko. Dobrze jest mieć dobrego adwokata, który będzie nam pomocny w tych trudnych chwilach.