Kara za jazdę po alkoholu – obowiązujące przepisy

Jazda po alkoholu, jest nieodpowiedzialna, a ponadto surowo karana – to jedna z najczęstszych przyczyn drogowych wypadków. Sprawcami tego rodzaju wydarzeń, są zwykle osoby będące w przedziale wiekowym 25-39 lat. Pomimo tego, jak wynika z danych zgromadzonych przez Policję, ciągle wielu kierowców w Polsce siada za kierownicą po spożyciu wysoko- albo niskoprocentowych napojów. Jaka jest przewidywana kara za jazdę po alkoholu

Nietrzeźwość a stan po spożyciu alkoholu – różnice 

W Polskim prawie, odróżnione zostały dwa stany: stan nietrzeźwości, jak i stan po spożyciu alkoholu. Różnice pomiędzy nimi są ważne – od stanu, zależeć będzie kara za jazdę po alkoholu

  • stan po spożyciu alkoholu – zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi osoby prowadzącej auto, to 0,2 promila. Stan, w którym stężenie alkoholu będzie się mieściło w przedziale 0,2-0,5 promila, nazywa się stanem po spożyciu alkoholu, 
  • stan nietrzeźwości – w sytuacji wykrycia we krwi stężenia alkoholu wyższego, aniżeli 0,5 promila, do czynienia mamy z tak zwanym stanem nietrzeźwości. 

Prowadzenie pojazdu po alkoholu – przewidywane kary 

Kary za jazdę pojazdem po alkoholu, mogą być różne, zależnie od stężenia alkoholu obecnego we krwi. Karą za wykroczenie (którym będzie jazda po spożyciu alkoholu), może być: 

  • 10 pkt. karnych,
  • całkowity zakaz prowadzenia pojazdów na czas 6 miesięcy do lat 3,
  • grzywna w przedziale 50-5000 złotych,
  • 30-dniowy areszt.  

Co istotne, jeżeli dana osoba, którą ukarano, ma zatrudnienie związane z prowadzeniem pojazdów, może otrzymać tak zwaną dyscyplinarkę od pracodawcy. Na podstawie informacji uzyskanych z sądu, iż zastosowano taki zakaz, może zostać zakończona umowa o pracę poprzez jej rozwiązanie bez okresu wypowiedzenia. 

Natomiast jeżeli chodzi o prowadzenie pojazdów będąc nietrzeźwym, mowa wówczas nie tylko o wykroczeniu, ale o przestępstwie, dlatego też kierowca zostaje wpisany do Karnego Rejestru Krajowego. Osobie kierującej pojazdem za taki czyn, może grozić: 

  • grzywna (jej wysokość zależeć będzie o osiąganych przez kierowcę dochodów – może być przyznana na poziomie 10-540 dziennych stawek, z czego minimalna wynosi 10 złotych, zaś maksymalna 2000 złotych),
  • 10 pkt. karnych, 
  • minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów (nawet dożywotni),
  • sankcja przyznana na rzecz Pomocy Postpenitencjarnej oraz Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym,
  • pozbawienie albo ograniczenie wolności do dwóch lat. 

Najsurowsze kary dostają te osoby, które w przeszłości prowadziły już pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowcy recydywiści, mogą zostać skazani nawet na 5 lat więzienia i zapłacić minimum 10 tysięcy złotych pieniężnego świadczę ja na rzecz Pomocy Postpenitencjarnej i Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Grozi im także minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto, jeżeli wybraną osobę zatrzymano za jazdę pod wpływem alkoholu, za co dostała karę pod postacią zakazu prowadzenia pojazdów, a zechce siąść za kółkiem, będzie musiała uczęszczać na reedukacyjny kurs, który związany jest z profilaktyką przeciwalkoholową. 

Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu – co za to grozi? 

Pijani sprawcy wypadków komunikacyjnych, mogą podlegać karze pozbawienia wolności, nawet do lat 12, jak i zakazowi na poczet prowadzenia mechanicznych pojazdów. Sankcje karne, to tutaj nie wszystko. Poza zakazem, możemy się spodziewać także zasądzenia pieniężnego świadczenia na rzecz Pomocy Postpenitencjarnej i Funduszu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Minimalnie będzie to 10 tysięcy złotych, zaś maksymalnie 60 tysięcy złotych.