Szukaj
Close this search box.

Jazda po alkoholu samochodem. Jakie zmiany od 1 stycznia 2022?

Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu jest surowo penalizowane przez polskie prawo. Od nowego roku przepisy ulegają dodatkowemu zaostrzeniu w tym zakresie. Mowa o wyższych karach dla kierujących, którzy zdobyli się na wejście za „kółko” na podwójnym gazie. Wraz z początkiem 2022 roku nietrzeźwi kierowcy jeszcze bardziej dostaną po kieszeni. Co się zmienia?

Słone reperkusje za jazdę po alkoholu

Mandat za jazdę po wypiciu alkoholu to tylko jedna z nielicznych kar, jaka czeka na kierujących niezdolnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ryzyko związane z prowadzeniem auta w stanie nietrzeźwości jest znacznie wyższe. Alkohol w dużym stopniu upośledza percepcję człowieka i redukuje zdolność do podejmowania szybkich, zdecydowanych decyzji. Tego typu umiejętności są niezbędne, jeśli chodzi o kierowanie samochodem osobowym.

Nierozsądni kierujący mają znacznie większą szansę na spowodowanie wypadku drogowego, którego konsekwencje mogą być bardzo duże. Prowadzący auto pod wpływem alkoholu ryzykuje zatem wysokim mandatem karnym, widmem tragicznego wypadku i zabraniem uprawnień do kierowania pojazdem. Najbardziej widoczną zmianą w kodeksie wykroczeń jest zwiększenie kwoty minimalnej kary grzywny przewidzianej za „przyłapanie” nietrzeźwego kierowcy.

Jazda po alkoholu 2022 – nowy taryfikator

Nie zmieniają się za to zasady, które dotyczą definicji stanu po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Znaczącą korektą jest zaostrzenie kar dla nietrzeźwych rowerzystów. Tym razem nie zapłacą oni kilkaset złotych mandatu, a przynajmniej 1000. W przypadku nietrzeźwych kierowców kwota mandatu wzrasta znacząco. 2500 złotych będzie najniższym możliwym wymiarem kary. To dużo, biorąc pod uwagę, że dotychczasowa kwota mandatów za jazdę po alkoholu rozpoczynała się od 50 złotych, a kończyła na 5000 złotych.

Obecna górna granica kary jest ośmiokrotnie wyższa. Osoba przyłapana na nietrzeźwej jeździe może zostać zgłoszona do sądu, który zaś może orzec niezwykle drakońską karę. 30 tys. złotych to sporo, jeśli bierzemy pod uwagę stary taryfikator mandatów. Osoby, które czują się niepewnie na drugi dzień, albo postanowiły spożyć lamkę wina do obiadu muszą mieć się na baczności.

Kwestia ubezpieczenia, a jazda po spożyciu alkoholu

Kolejną zmianą jest możliwość udostępniania informacji o przeszłości mandatowej kierowcy do firm ubezpieczeniowych. Kontrowersyjny przepis wzbudzał wiele wątpliwości, dotyczących m.in. ochrony danych i prywatności. Mimo protestów zmiana wchodzi w życie i od 1 stycznia 2021 roku nietrzeźwi kierowcy trafią do rejestru naruszeń przepisów, który zostanie udostępniony firmom oferującym polisy. Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu taki fakt wpłynie na wysokość stawek OC.

Można jednak z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że niegdyś przyłapani pijani kierowcy będą zobligowani do zapłacenia znacznie wyższych składek, niż osoby z czystą kartoteką wykroczeń. Trudno stwierdzić, czy różnice będą kilkudziesięciozłotowe, czy też składki wzrosną drastycznie.

Ryzykowne prowadzenie samochodu po alkoholu

Prowadzenie samochodu osobowego w stanie po użyciu alkoholu to przypadek, w którym osoba przebadana alkomatem wykazuje od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w litrze wydychanego powietrza. W laboratoryjnym badaniu krwi objętość alkoholu wyniesie wówczas odpowiednio od 0,2 do 0,5 promila. To mniej więcej tyle, ile można uzyskać po wypiciu jednego, mocnego piwa po upływie 30 minut. To liczby szacowane, które nie są żadnym wyznacznikiem – w przypadku kobiety bądź osoby z nadwagą wartości będą zupełnie inne. Prowadzący pod wpływem choćby niewielkiej ilości alkoholu ryzykuje:

 • poważnym wypadkiem,
 • utratą prawa jazdy,
 • wysokim mandatem (od 2500 złotych),
 • możliwością otrzymania kary sądowej do 30 tys. złotych,
 • utratą swojej nieposzlakowanej opinii u ubezpieczyciela,
 • utratą swojego statusu społecznego (pracy, pozycji, pozytywnie rozumianej rozpoznawalności).

Drakońskie kary dla recydywistów

To nie koniec kar, jakie przewiduje obecny kurs państwa w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Już od połowy września 2022 roku wejdą w życie przepisy penalizujące wielokrotne prowadzenie pojazdów po użyciu alkoholu. Kary w takim przypadku będą podwójne. Póki co nie zmieniają się przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila we krwi.

Nie warto kalkulować. Jeśli istnieją w nas jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy można wsiąść za kółko – najlepiej odpuścić i przeczekać moment próby. Jeśli nie posiadamy własnego miernika, to zawsze możemy udać się pieszo na pobliski komisariat i poprosić o darmowe badanie alkomatem.

Jazda po alkoholu – najważniejsze pytania:

Stan po użyciu alkoholu a nietrzeźwość – różnice

W przypadku stanu nietrzeźwości stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰, a jego zawartość w wydychanym powietrzu jest większa niż 0,25 w 1 dm3. Stan nietrzeźwości ma swoją definicję w kodeksie karnym. Jeżeli kierowca prowadzi pojazd w takim stanie, musi liczyć się często z poważnymi konsekwencjami, szczególnie gdy w wyniku jazdy pod wpływem spowoduje wypadek czy kolizję drogową. W przypadku stanu po użyciu alkoholu, jego zawartość we krwi i w wydychanym powietrzu jest mniejsza niż przy stanie nietrzeźwości. Tu zawartość stężenia alkoholu we krwi mieści się w przedziale od 0,2‰ do 0,5‰ lub 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Choć podane wartości niewiele się od siebie różnią, to warto jednak mieć świadomość tego, że pojęcie stanu nietrzeźwości i stanu po spożyciu alkoholu mogą się znacząco różnić, przede wszystkim jeśli chodzi o konsekwencje, jakie kierowca będzie musiał ponieść, prowadząc pojazd mechaniczny. Prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości to przestępstwo mogące skończyć się nawet więzieniem, natomiast jazda po spożyciu alkoholu to wykroczenie z karą pozbawienia wolności do 30 dni lub karą grzywny.

Jaki mandat za jazdę po pijanemu 2022?

Wysokość kary za jazdę pod wpływem alkoholu zależy od jego stężenia we krwi. W przypadku jazdy po użyciu alkoholu należy liczyć się z konsekwencjami w postaci:

 • grzywny w wysokości od 2500 zł do 3000 zł,
 • aresztu do 30 dni,
 • zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat,
 • nałożenia 15 punktów karnych (obecnie jest to 10 punktów, kara zostanie podwyższona od 17 września 2022 roku).

Nieco bardziej restrykcyjne są kary z jazdę pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości, przy czym grzywna (od 5000 zł do 60 000 zł) czy ograniczenie wolności to najłagodniejsze z nich. Pozostałe to:

 • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,
 • 15 punktów karnych (obecnie jest to 10 punktów, kara zostanie podwyższona od 17 września 2022 roku).

Najsurowsze kary czekają na recydywistów, którzy wielokrotnie są przyłapywani na jeździe po alkoholu. Jeżeli kierowca był już karany i po raz kolejny zostanie przyłapany na jeździe po alkoholu, płaci podwójną grzywnę i otrzymuje zakaz jazdy samochodem na co najmniej 3 lata. Przy trzecim razie dożywotnio odbierane jest prawo jazdy.

Jaka kara za 0,5 ‰?

Jazda po alkoholu, jeżeli jego stężenie we krwi nie przekracza 0,5 ‰ , traktowana jest jako wykroczenie, zagrożone karą aresztu (do 30 dni) lub nałożeniem mandatu oraz punktów karnych (od 17 września 2022 roku 15.)

Na ile zabierają prawo jazdy za 1 ‰ zawartości alkoholu we krwi?

To, na jaki czas odebrane zostanie prawo jazdy przy 1 ‰  zawartości alkoholu we krwi, zależy przede wszystkim od tego, czy taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy, czy może doszło już do wcześniejszego skazania kierowcy za tego rodzaju przestępstwo. Jeżeli po raz pierwszy, wówczas orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 do 15 lat. Jeżeli jest to już recydywa, zakaz zostaje nałożony dożywotnio.

Kara za jazdę pod wpływem 2 ‰ alkoholu we krwi

Jazda po wpływem stężenia alkoholu we krwi na poziomie 2 ‰  traktowana jest jak przestępstwo, zagrożone karą:

 • grzywny w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
 • pozbawieniem lub ograniczeniem wolności do lat 2,
 • zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 1 do 15 lat.
 • 15. punktami karnymi (taryfikator ważny od 17 września 2022r.).

Po jakim czasie można prowadzić po alkoholu?

Nie da się jednoznacznie i pewnie określić, ile czasu musi upłynąć od spożycia alkoholu, aby możliwa była bezpieczna jazda. Należy pamiętać o tym, że im więcej alkoholu zostanie wypite, tym czas ten będzie odpowiednio się wydłużał. Najlepszym sposobem na to, by sprawdzić, czy można prowadzić auto jest badanie alkomatem – swoim własnym bądź użyczonym na posterunku policji.

Jazda po alkoholu – uniewinnienie

Zgodnie z przepisami istnieje możliwość umorzenia postępowania karnego prowadzonego wobec kierowcy prowadzącego auto pod wpływem alkoholu. Z tej możliwości mogą skorzystać jedynie osoby, które nigdy nie zostały skazane za umyślne popełnienie przestępstwa oraz takie, w przypadku których szkodliwość społeczna takiego czynu była bardzo niska.