Jazda po alkoholu samochodem. Jakie zmiany od 1 stycznia 2022?

Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu jest surowo penalizowane przez polskie prawo. Od nowego roku przepisy ulegają dodatkowemu zaostrzeniu w tym zakresie. Mowa o wyższych karach dla kierujących, którzy zdobyli się na wejście za „kółko” na podwójnym gazie. Wraz z początkiem 2022 roku nietrzeźwi kierowcy jeszcze bardziej dostaną po kieszeni. Co się zmienia?

Jazda po alkoholu, dowiedz się więcej na https://lextraffic.pl/jazda-po-pijanemu/

Słone reperkusje za jazdę po alkoholu

Mandat za jazdę po wypiciu alkoholu to tylko jedna z nielicznych kar, jaka czeka na kierujących niezdolnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ryzyko związane z prowadzeniem auta w stanie nietrzeźwości jest znacznie wyższe. Alkohol w dużym stopniu upośledza percepcję człowieka i redukuje zdolność do podejmowania szybkich, zdecydowanych decyzji. Tego typu umiejętności są niezbędne, jeśli chodzi o kierowanie samochodem osobowym.

Nierozsądni kierujący mają znacznie większą szansę na spowodowanie wypadku drogowego, którego konsekwencje mogą być bardzo duże. Prowadzący auto pod wpływem alkoholu ryzykuje zatem wysokim mandatem karnym, widmem tragicznego wypadku i zabraniem uprawnień do kierowania pojazdem. Najbardziej widoczną zmianą w kodeksie wykroczeń jest zwiększenie kwoty minimalnej kary grzywny przewidzianej za „przyłapanie” nietrzeźwego kierowcy.

Jazda po alkoholu 2022 – nowy taryfikator

Nie zmieniają się za to zasady, które dotyczą definicji stanu po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Znaczącą korektą jest zaostrzenie kar dla nietrzeźwych rowerzystów. Tym razem nie zapłacą oni kilkaset złotych mandatu, a przynajmniej 1000. W przypadku nietrzeźwych kierowców kwota mandatu wzrasta znacząco. 2500 złotych będzie najniższym możliwym wymiarem kary. To dużo, biorąc pod uwagę, że dotychczasowa kwota mandatów za jazdę po alkoholu rozpoczynała się od 50 złotych, a kończyła na 5000 złotych.

Obecna górna granica kary jest ośmiokrotnie wyższa. Osoba przyłapana na nietrzeźwej jeździe może zostać zgłoszona do sądu, który zaś może orzec niezwykle drakońską karę. 30 tys. złotych to sporo, jeśli bierzemy pod uwagę stary taryfikator mandatów. Osoby, które czują się niepewnie na drugi dzień, albo postanowiły spożyć lamkę wina do obiadu muszą mieć się na baczności.

Kwestia ubezpieczenia, a jazda po spożyciu alkoholu

Kolejną zmianą jest możliwość udostępniania informacji o przeszłości mandatowej kierowcy do firm ubezpieczeniowych. Kontrowersyjny przepis wzbudzał wiele wątpliwości, dotyczących m.in. ochrony danych i prywatności. Mimo protestów zmiana wchodzi w życie i od 1 stycznia 2021 roku nietrzeźwi kierowcy trafią do rejestru naruszeń przepisów, który zostanie udostępniony firmom oferującym polisy. Nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu taki fakt wpłynie na wysokość stawek OC.

Można jednak z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że niegdyś przyłapani pijani kierowcy będą zobligowani do zapłacenia znacznie wyższych składek, niż osoby z czystą kartoteką wykroczeń. Trudno stwierdzić, czy różnice będą kilkudziesięciozłotowe, czy też składki wzrosną drastycznie.

Ryzykowne prowadzenie samochodu po alkoholu

Prowadzenie samochodu osobowego w stanie po użyciu alkoholu to przypadek, w którym osoba przebadana alkomatem wykazuje od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w litrze wydychanego powietrza. W laboratoryjnym badaniu krwi objętość alkoholu wyniesie wówczas odpowiednio od 0,2 do 0,5 promila. To mniej więcej tyle, ile można uzyskać po wypiciu jednego, mocnego piwa po upływie 30 minut. To liczby szacowane, które nie są żadnym wyznacznikiem – w przypadku kobiety bądź osoby z nadwagą wartości będą zupełnie inne. Prowadzący pod wpływem choćby niewielkiej ilości alkoholu ryzykuje:

  • poważnym wypadkiem,
  • utratą prawa jazdy,
  • wysokim mandatem (od 2500 złotych),
  • możliwością otrzymania kary sądowej do 30 tys. złotych,
  • utratą swojej nieposzlakowanej opinii u ubezpieczyciela,
  • utratą swojego statusu społecznego (pracy, pozycji, pozytywnie rozumianej rozpoznawalności).

Drakońskie kary dla recydywistów

To nie koniec kar, jakie przewiduje obecny kurs państwa w walce z nietrzeźwymi kierowcami. Już od połowy września 2022 roku wejdą w życie przepisy penalizujące wielokrotne prowadzenie pojazdów po użyciu alkoholu. Kary w takim przypadku będą podwójne. Póki co nie zmieniają się przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila we krwi.

Nie warto kalkulować. Jeśli istnieją w nas jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy można wsiąść za kółko – najlepiej odpuścić i przeczekać moment próby. Jeśli nie posiadamy własnego miernika, to zawsze możemy udać się pieszo na pobliski komisariat i poprosić o darmowe badanie alkomatem.