Szukaj
Close this search box.

Jazda po alkoholu – ile promili wiąże się się z konsekwencjami?

Nietrzeźwość kierowców już od wielu lat stanowi ogromny problem na polskich drogach. Szczególnie podczas przerw świątecznych czy długich weekendów. Wiele osób myśląc, iż brak objawów upojenia czy tzw. kaca wskazuje na całkowite wytrzeźwienie – jest błędne. Każdy organizm w innym czasie pozbywa się alkoholu z organizmu i związanych z tym promili. Wymiar sprawiedliwości stale dąży wprowadzania zmian, które skutecznie zniechęcą kierowców do jazdy pod wpływem alkoholu. Jazda po alkoholu – ile promili kierowcy mogą mieć w wydychanym powietrzu? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Ile promili w wydychanym powietrzu jest dozwolone?

Jazda po alkoholu – ile promili może wiązać się z odpowiedzialnością karną? Otóż w polskim prawie dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. Zatem jeżeli podczas kontroli drogowej wykryte zostanie od 0,0 do 0,19 promila, kierowca nie poniesie żadnej odpowiedzialności. Kiedy jednak stężenie alkoholu wynosi 0,2-0,5 promila we krwi lub 0,1 -0,25 na 1 dm 3 w wydychanym powietrzu taki stan określa się jako „po spożyciu alkoholu” i traktowany jest jako wykroczenie. Za stan nietrzeźwości, określany mianem przestępstwa wskazuje się sytuację, w której ilość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub w wydychanym powietrzu wynosi od 0,25 i wyżej na 1 dm3.  

Warto wiedzieć, że w Polsce obowiązują dość surowe przepisy związane z nietrzeźwością za kierownicą. Dopuszczalny poziom wynosi do 0,2 promila podobnie jak w Norwegii i Szwecji. W wielu krajach obowiązują lżejsze przepisy, np. w Niemczech 0,5 promila czy w Anglii 0,8 promila. Są jednak kraje, w których obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdu po alkoholu np. w Estonii, Czechach, Słowacji, Rumunii, Chorwacji i na Węgrzech. 

Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Wysokości kary związanej z prowadzeniem samochodu po alkoholu jest uzależniona od ilości promili, która zostanie wykryta we krwi kierowcy. Osoba, która prowadziła samochód w stanie po spożyciu alkoholu, a podczas kontroli wykryte zostało u niej od 0,2 do 0,5 promila popełnia wykroczenie, za które grozi kara:

  • grzywna pieniężna w wysokości 50-5000 zł, 
  • pozbawienie wolności na 30 dni, 
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 do 36 miesięcy, 
  • 10 punktów karnych. 

Natomiast jeśli chodzi o kierowców, u których wykryto powyżej 0,5 promila, kary są dużo surowsze. Jazda samochodem w takim stanie traktowana jest jak przestępstwo, dlatego kierowcy grozi:

  • pozbawienie wolności do lat 2, 
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 3 lat do dożywotniego, 
  • 10 punktów karnych, 
  • kara grzywny w wysokości uzależnionej od dochodów.. 

Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy kierowca jest tak zwanym recydywistą, może pójść do więzienia nawet na 5 lat oraz zapłacić 10 tys. kary grzywny. 

Zanim wsiądziesz za kierownicę – sprawdź się!

Skoro polskie prawo dość surowo każde kierowców prowadzących samochód na tzw. podwójnym gazie, w trosce o innych uczestników ruchu drogowego i siebie, warto po zakrapianej imprezie czy spożyciu alkoholu wieczorem, przed nawet najkrótszą podróżą sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Proste alkomaty można nabyć za niewielkie pieniądze, a w  ciągu kilku sekund wskażą nam czy możemy prowadzić samochód. Istnieje również możliwość odwiedzenia komisariatu policji, gdzie bezpłatnie można sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Takie działanie jest w pełni rozsądne i odpowiedzialne oraz chroni zarówno kierowcę, jak i inne osoby poruszające się po drogach.