Szukaj
Close this search box.

Jazda po alkoholu – co za to grozi?


Picie alkoholu w większości przypadków kojarzy się z przyjemnością, dobrą zabawą i brakiem ograniczeń. Czasami tak bywa, jednak nie zawsze. Jak donosi Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, większość osób spożywających alkohol, nie powoduje negatywnych konsekwencji dla siebie i dla swojego otoczenia. Co jednak w przypadku pozostałej liczby osób? Wśród nich są osoby, zarówno uzależnione od spożywania alkoholu, jak i te, które w znacznym stopniu go nadużywają. Jednak bardziej przerażającą statystykę, stanowią Ci, którzy po jego spożyciu wsiadają za kółko. Dlatego warto zapoznać się z jednym, niesamowicie ważnym komunikatem, który brzmi: jazda po alkoholu – co za to grozi?

Nietrzeźwość a stan po użyciu alkoholu – różnice

Jest znacząca różnica pomiędzy tymi, dwoma stanami i to właśnie od nich zależy wymiar kary. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawie, stan po użyciu alkoholu, to sytuacja, w której stężenie alkoholu wynosi od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm sześcienny w wydychanym powietrzu. Natomiast stan nietrzeźwości występuje wtedy, gdy stężenie alkoholu przekracza 0,25 mg na 1 dm sześcienny w wydychanym powietrzu.

Jazda po alkoholu – co za to grozi?

Jak wskazują liczne badania, najczęściej decydującą się na jazdę po alkoholu grupą wiekową, są stosunkowo młode osoby w przedziale od 25 do 39 roku życia. To właśnie oni powodują najwięcej wypadków drogowych będąc w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu. Choć przestępstwa te są w Polsce bardzo surowo karane, to liczba osób decydujących się na jazdę pod wpływem jest przerażająco duża. Kary za to bywają różne, a wszystko zależy od stężenia alkoholu we krwi. Łączy je przede wszystkim możliwość aresztu, grzywna, punkty karne, utrata prawa jazdy lub, jeśli dana osoba pracuje w zawodzie związanym z jazdą samochodem – utrata możliwości wykonywania zawodu.

Kary za jazdę samochodem lub innym pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu w 2021 roku

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, za prowadzenie pojazdu w tym stanie, może grozić areszt do 30 dni lub grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do nawet 3 lat oraz 10 punktów karnych.

Kary za jazdę samochodem lub innym pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w 2021 roku

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, może grozić areszt lub pozbawienie wolności do 2 lat, grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, kara pieniężna w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, zakaz prowadzenia pojazdu od 1 roku do 15 lat, a także 10 punktów karnych.