Szukaj
Close this search box.

Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol

Prowadzenie samochodu w Polsce jest zabronione. Kierowcy, którzy kierują pojazdem po spożyciu alkoholu, popełniają wykroczenie bądź nawet przestępstwo, w zależności od kwalifikacji czynu. Jedną z najbardziej dotkliwych konsekwencji takiego zachowania jest utrata uprawnień do prowadzenia samochodu. Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol?

Wykroczenie czy przestępstwo?

Kierowcy, u którego podczas kontroli policyjnej alkomat wskaże obecność alkoholu w organizmie, funkcjonariusze policji mogą zatrzymać prawo jazdy. Zatrzymanie to ma zapobiec prowadzeniu pojazdów do czasu wyjaśnienia sprawy. Kierowca ma jednak prawo ubiegać się o jego zwrot – w tym celu należy złożyć wniosek do sądu, najpóźniej 7 dni od momentu zatrzymania dokumentu. Na drodze sądowej zostanie rozstrzygnięte, czy kierowca popełnił wykroczenie, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, czy przestępstwo. Jako wykroczenie należy rozumieć sytuację, gdy w stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,02 ‰ do 0,05 ‰ lub 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza. W takim przypadku sąd ma prawo orzec zakaz prowadzenia pojazdów, który potrwa od 6 miesięcy do 3 lat. Kierowca popełnia przestępstwo, jeśli  stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,05 ‰ lub powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza. W przypadku przestępstwa sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Kierowca, wobec którego sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, zwykle zastanawia się, jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol? Czy w ogóle jest to możliwe? Jeśli zakaz ma charakter dożywotni, to kierowca może złożyć wniosek o wcześniejsze odzyskanie uprawnień, lecz dopiero po 10 latach. Gdy zaś zakaz jest ograniczony czasowo, to wniosek można złożyć po upływie połowy wyroku sądowego. Warto mieć na uwadze, że sąd może przychylić się do prośby, jednak kierowca będzie mógł prowadzić jedynie pojazd wyposażony w blokadę alkoholową – system, który nie pozwala pijanej osobie na uruchomienie silnika.

Jakich formalności należy dopełnić, aby odzyskać prawo jazdy?

Zgoda sądu na skrócenie zakazu prowadzenia samochodów nie uprawnia jeszcze do tego, aby wrócić na drogę. Kierowca, który stracił uprawnienia na czas dłuższy, niż rok, musi ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy – zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej. W tym celu należy zgłosić się do właściwego urzędu miasta i uzyskać skierowanie na egzamin. Należy również przejść kurs reedukacyjny, który trwa 16 godzin. Jego koszt wynosi 400 zł. Konieczne będzie również ponowne wykonanie badań lekarskich, tak samo jak w przypadku początkujących kierowców.