Każdy kierowca powinien doskonale zdawać sobie sprawę, że prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu po spożyciu alkoholu stanowi niesamowite niebezpieczeństwo dla niego samego i innych uczestników ruchu drogowego. Często pojawiają się wątpliwości, po jakim czasie od wypicia drinka można wsiąść za kierownicę samochodu. Wszystko zależy oczywiście od zawartości alkoholu we krwi. Kwestię tego, jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce, szczegółowo regulują przepisy.
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy według polskiego prawa
Alkohol zaburza świadomość, opóźnia reakcje organizmu i często powoduje senność lub nadpobudliwość. Ilość alkoholu, po której jest możliwe legalne prowadzenie pojazdu, w każdym kraju jest regulowana wewnętrznymi przepisami. Określają one ilość dozwolonej ilości alkoholu we krwi i bardzo łatwo jest określić tę zawartość na podstawie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w Polsce to zaledwie 0,2 promila, co w przeliczeniu na jego ilość w wydychanym powietrzu oznacza 0,1 mg/l. Jedynie wynik poniżej tej wartości umożliwia bezpieczne i zgodne z prawem prowadzenie pojazdu, bez ryzyka stwarzania zagrożenia na drodze.
Polskie przepisy rozróżniają dwa typy upojenia alkoholowego, ze względu na ilość alkoholu we krwi:
- stan po spożyciu alkoholu – gdy alkomat pokazuje wynik od 0,1 do 0,25 mg/l, czyli między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi,
- stan nietrzeźwości – gdy alkomat pokazuje wynik powyżej 0,25 mg/l, czyli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi.
Pierwsza opcja jest określana wykroczeniem, druga to już przestępstwo. W obu przypadkach kierowca łamie przepisy, ale różnią się one konsekwencjami i rodzajem kar, jakie mu grożą. Wszelkie konsekwencje prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości określa kodeks karny.
Każdy rozsądny kierowca wie, że po wypiciu jakiegokolwiek napoju wyskokowego, należy powstrzymać się od prowadzenia auta – dla bezpieczeństwa własnego i innych. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto użyć alkomatu przed wyruszeniem w podróż – gdy urządzenie podczas badania pokaże wynik 0,1 mg/l lub wyższy, należy powstrzymać się od jazdy, a jeśli mimo wątpliwości kierowca zdecyduje się na jazdę i takie badanie zostanie wykonane podczas kontroli drogowej przez funkcjonariusza, powinien się liczyć z mandatem i zatrzymaniem prawa jazdy, a nawet aresztem oraz najdotkliwszą karą, jaką jest zakaz prowadzenia pojazdów. Popełniając wykroczenie, kierowca poza karą grzywny w wysokości od 50 do nawet 5000 złotych i punktami karnymi, może zostać pozbawiony prawa jazdy na 6 miesięcy lub nawet 3 lat, albo trafić do aresztu na czas od 5 do 30 dni. W przypadku przestępstwa, kierowcy grozi nie tylko dużo wyższa grzywna i pozbawienie prawa jazdy na okres od roku do 10 lat, ale także ograniczenie lub pozbawienie wolności na nawet dwa lata. Jeśli sytuacja zdarzyła się nie pierwszy raz, kierowcy grozi nawet dożywotni zakaz prowadzenia auta. Kary są jeszcze wyższe w przypadku spowodowania wypadku podczas kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu.
W jaki sposób najszybciej sprawdzić zawartość alkoholu we krwi przed podróżą?
Poziom alkoholu we krwi jest zależny nie tylko od ilości i rodzaju, ale też od czasu jaki upłynął od jego wypicia, masy ciała, wzrostu, a nawet zmęczenia lub ilości spożywanego w międzyczasie pożywienia. Bardzo uogólniając, można określić, że u dorosłego człowieka, do uzyskania wyniku, który zakazuje prowadzenia samochodu, wystarczy nawet wypicie jednego piwa lub kieliszka mocniejszego trunku. Czas, jakiego potrzeba, aby alkohol zniknął z organizmu to nawet kilka godzin.
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy organizm pozbył się już alkoholu i można prowadzić auto, jest zaopatrzenie się w alkomat. Najprostsze, najtańsze i dostępne w większości aptek, a coraz częściej również na stacjach paliw, są jednorazowe alkotesty, które dzięki zawartości substancji czynnej, pozwalają na określenie, czy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu jest wyższy, czy niższy niż dopuszczalny – określa to kolor, na jaki zabarwia się substancja.
Dokładniejszym i bardziej profesjonalnym sprzętem jest alkomat elektrochemiczny lub półprzewodnikowy, który umożliwia wykonanie pomiaru i określenie poziomu zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Takiego sprzętu najczęściej używają policjanci podczas kontroli, ale można z powodzeniem kupić go na własny użytek. Jest droższy, ale bardziej wiarygodny.
Chcąc bezpłatnie sprawdzić, czy można wsiąść za kierownicę i poznać zawartość alkoholu we krwi, bez problemu można udać się na najbliższy komisariat i poprosić o wykonanie badania alkomatem spektrofotometrycznym, który dokładnie i precyzyjnie określi zawartość alkoholu we krwi.