Na ile zabierają prawo jazdy po alkoholu
Konsekwencją prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie „po użyciu alkoholu” może być odebranie uprawnień na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. W sytuacji, gdy kierowca prowadzi samochód pod wpływem alkoholu (ma powyżej o,5 promila we krwi) prawo jazdy może zostać zatrzymane na okres minimum 3 lat (okres ten przeważnie jest o wiele dłuższy). Pomimo że kara w przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim rokiem, to wydaje się, że kwestią czasu jest zaostrzenie tych przepisów. Warto pamiętać, że w przypadku recydywy uprawnienia mogą zostać odebrane dożywotnio.
Jazda pod wpływem alkoholu po raz drugi
Konsekwencją recydywy może być odebranie prawa jazdy na okres 10 lat. Prawdziwy problem może zdarzyć się w momencie, gdy pod wpływem alkoholu spowodujemy wypadek, w którym ucierpią osoby postronne. W takiej sytuacji sąd może zdecydować o dożywotnim odebraniu uprawnień. To jednak nie wszystko! Wsiadając po raz kolejny za kółko pod wpływem alkoholu, musimy liczyć się z realną możliwością aresztu i wysoką grzywną (minimum 10 000 zł). Musimy też pamiętać, że każdy zakaz prowadzenia pojazdów, który wynosi więcej niż 12 miesięcy, wiąże się z koniecznością ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy. Dopiero pozytywny wynik pozwoli nam ponownie usiąść za kierownicą.
Czy można jeździć po alkoholu?
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym jazda po alkoholu jest możliwa tylko w sytuacji, gdy jego stężenie we krwi nie przekracza 0,2 promila. Niestety nie ma gwarancji, że wypicie jednego piwa czy kieliszka wódki nie spowoduje, że w momencie kontroli alkomat wskaże wartość, która skutkować będzie przykrymi konsekwencjami. Zaostrzone w tym roku przepisy sprawiają, że kary mogą być naprawdę dotkliwe. Wydaje się więc, że powinniśmy trzymać się zasady – piłem, nie prowadzę!
Co grozi za jazdę po alkoholu?
Kary za jazdę samochodem po użyciu alkoholu są bardzo dotkliwe. Kierujący może otrzymać 10 punktów karnych, zakaz prowadzenia samochodu na okres 6 miesięcy do 3 lat lub zapłacić mandat sięgający 5 000 złotych. W przypadku gdy stężenie alkoholu we krwi przekroczy 0,5 promila, kierowca traktowany jest jak przestępca i może oprócz punktów karnych otrzymać 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz sankcje pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomoc Postpenitencjarnej, które mogą sięgać nawet 60 000 złotych. To jednak nie wszystko. Taki kierowca narażony jest na karę 2 lat pozbawienia wolności! Prawdziwy problem pojawia się jednak dopiero, gdy w takim stanie spowodowany zostanie wypadek, w którym ucierpią lub zginą osoby postronne.
Kiedy jest wykroczenie po alkoholu?
Wykroczeniem jest kierowanie samochodem w stanie „po spożyciu alkoholu”. Do tej grupy zaliczamy osoby, które podczas badania alkomatem „wydmuchały” wartość od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w litrze wydychanego powietrza (0,2-0,5 promila we krwi). Niestety w tym przypadku nie skończy się na pouczeniu ani drobnym mandacie.
Jaka jest kara za jazdę po alkoholu?
Kara w dużej mierze zależy od ilości alkoholu, którą wypiliśmy przed wejściem za kierownicę. Jeśli zawartość alkoholu w trakcie kontroli drogowej nie przekroczy 0,2 promila we krwi, nic nam nie grozi. W przypadku, gdy będzie mieścić się w przedziale 0,2-0,5 promila – popełnimy wykroczenie, a w momencie, gdy alkomat wykaże, że przekroczona została wartość 0,5 promila, będziemy traktowani jak przestępcy. Najmniej dotkliwe będą punkty karne, zdecydowanie bardziej ucierpimy na karach finansowych i realnym zagrożeniu aresztem. W razie jakichkolwiek wątpliwości, przed wejściem za kierownicę, warto udać się na najbliższy komisariat policji i sprawdzić alkomatem, czy wsiadając za kółko nie przysporzymy sobie problemów.
Co grozi za jazdę po pijanemu 3 promile?
Jazda pojazdem mechanicznym w momencie, gdy we krwi mamy 3 promile alkoholu to już stan upojenia, który grozi najsurowszymi konsekwencjami. Jadąc samochodem w takim stanie, narażamy się na dotkliwe kary w postaci wysokiej grzywny, sporej ilości punktów karnych oraz możliwości zastosowania środka zapobiegawczego w postaci 30-dniowego aresztu. Policjant podczas kontroli drogowej będzie miał również obowiązek odebrania prawa jazdy. Kary finansowe dla kierowców z tak dużą ilością alkoholu we krwi mogą sięgać nawet 60 000 złotych. Sąd może też zastosować grzywnę uzależnioną od dochodu. Początkowo w przepisach mających obowiązywać od 1 stycznia miał się znaleźć zapis o konfiskacie pojazdów kierowcom, którzy we krwi mają więcej niż 1,5 promila alkoholu. Wycofano się z niego, ale ostatnie doniesienie mówią o tym, że przepis ten ma wrócić do zapisów i obowiązywać od września 2022 roku. Trudno jednak wyrokować, czy faktycznie do tego dojdzie.
Dopuszczalna jazda po alkoholu w Polsce
Jazda po alkoholu w Polce jest możliwa, ale wyłącznie w sytuacji, gdy zawartość alkoholu nie przekracza 0,2 promila. Większa wartość wykazana w trakcie kontroli oznacza popełnienie wykroczenia (0,2 – 0,5 promila) lub przestępstwa (powyżej 0,5 promila). W obu przypadkach kierowca narażony jest na 10 punktów karnych i dotkliwe kary finansowe.
Jazda po alkoholu nowe przepisy
Nowelizacja kodeksu drogowego, która weszła w życie od 1.01.2022 roku sprawia, że jazda po alkoholu wiąże się ze zdecydowanie dotkliwszymi karami. Wysokość mandatów wzrasta przeszło sześciokrotnie. Policja ma również możliwość zastosowania 30-dniowego aresztu. Od 17 września z 10 do 15 wzrośnie również ilość punktów karnych, jakie otrzymywać będziemy po wykazaniu, że kierujemy pod wpływem alkoholu.