Szukaj
Close this search box.

ile bierze adwokat za sprawę apelacyjna?

Pomoc adwokata w wielu sprawach okazuje się być nieocenioną. Tym bardziej w obszarach, gdzie przydaje się specjalistyczna wiedza prawnicza. Reprezentacja przed sądem i wcześniejsze ustalenie decyzji strategicznych mających wpływ na przebieg całej rozprawy, może w zależności od doświadczenia i skuteczności, różnić się stawkami wynagrodzenia dla pełnomocnika. Zatem konkretnie – ile bierze adwokat za sprawę apelacyjną?

Doświadczenie jest w cenie

W zależności od charakterystyki sprawy, a także od indywidualnych stawek adwokatów, można spodziewać się różnej wysokości wynagrodzenia. W szczególności, jeśli chodzi o sprawy apelacyjne. W tym przypadku warto pamiętać, że niektórzy z prawników ustalają różne stawki w podziale na reprezentację:

  • przed sądem okręgowym,
  • przed sądem apelacyjnym.

Zazwyczaj w przypadku tej pierwszej opcji, stawki są nieco niższe, natomiast uwzględnia się również to, czy pierwszą sprawę prowadził ten sam adwokat czy ktoś inny. W przypadku, gdy pierwotna rozprawa przebiegała we współpracy z innym prawnikiem, przy apelacji należy liczyć się z tym, że wynagrodzenie może być wyższe. Wynika to konieczności zapoznania się ze wszystkimi materiałami i przebiegiem dotychczasowego przewodu sądowego.

Stawki przy sprawach apelacyjnych

Stawki dla spraw apelacyjnych warunkuje się konkretnymi ustaleniami wśród zaangażowanych prawników. Najczęściej wynagrodzenie stanowi jednak składową ustalonej wcześniej stawki minimalnej i wartości procentowej przypisanej do konkretnej opcji, np. reprezentacja przed sądem okręgowym będzie wiązała się z opłatą w wysokości 50%, natomiast w przypadku sądu apelacyjnego – 75%. Zakłada się jednak, że i tak będzie to wartość nie niższa, niż wskazana konkretnie kwota.

Ile w takim razie konkretnie kosztuje wsparcie adwokata w sprawie apelacyjnej? Stawki mogą być różne, natomiast szacuje się je na poziomie od kilkuset (500-600 zł) do nawet kilku tysięcy złotych (zazwyczaj jest to jednak ok. 1500 zł) za prowadzenie całej sprawy wraz z reprezentacją przed sądem. Trzeba jednak pamiętać, że finalny koszt może być uzależniony od doświadczenia adwokata, złożoności sprawy czy po prostu stawek minimalnych przyjętych w konkretnej kancelarii. Żeby wycenić prowadzenie sprawy u adwokata, najlepiej skontaktować się z nim osobiście, przedstawić szczegóły i poznać jego ofertę. Ta może być ustalona indywidualnie w oparciu o pozostałe warunki współpracy, które powinny zostać zaakceptowane przez obie strony. Warto jednak pamiętać, że na rzetelnym wsparciu nie warto po prostu oszczędzać.